Jaki samochód używany kupić? czym się kierować?

0
654

Zakup auta jest dużym wydatkiem, nie, tylko jeśli decydujemy się na wzięcie nowego modelu z salonu. Również samochody używane dobrej jakości są dość drogie. Z tego względu przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego modelu powinniśmy wiedzieć, na co zwrócić uwagę i jak wybrać najlepszą opcję. Używane auto to dobra opcja, trzeba jednak wziąć pod uwagę najważniejsze czynniki, które świadczą o tym, że auto warte jest zakupu. Co sprawdzić przed zakupem, by nie narazić się później na dodatkowe koszty związane między innymi z naprawą?

Zakup z zaufanego źródła

Jedną z najważniejszych decyzji podczas zakupu auta używanego jest wybór zaufanego źródła. Samochody używane dobrej jakości możemy kupić zarówno od formy zajmującą się sprzedażą, jak i od osoby prywatnej. Najważniejsze w tym wszystkim, by weryfikować sprzedających między innymi poprzez sprawdzanie dokumentów pojazdu. Jednym ze sposobów jest po prostu pytanie znajomych, którzy kupowali swoje auta, jakich sprzedających polecają.

Możemy również przeglądać fora o tematyce samochodowej. Często to właśnie na takim forum możemy znaleźć osoby, które chcą sprzedać swoje auto. Bardziej sprawdzoną metodą jest zakup w komisie np. znajdującym się przy autoryzowanym salonie. Mamy wówczas pewność, że sprzedawana auta już na etapie ich przyjmowania były dokładnie weryfikowane. Auta takie przechodzą również kontrolę stanu technicznego o szczegółowym charakterze.

Weryfikacja stanu technicznego

Jeśli już zdecydujemy się na oglądanie konkretnego modelu auta, musimy dokładnie na ile to możliwe zweryfikować jego stan techniczny i zgodność z tym, co deklaruje sprzedający. Warto wówczas odbyć jazdę próbną, by sprawdzić, jak auto się prowadzi i czy w praktyce nie wychodzą już na samym początku jakie problemy. Co więcej, warto poprosić sprzedającego o możliwość sprawdzenia auta na stacji kontroli. Dzięki temu przynajmniej w jakimś stopniu możemy sprawdzić, czy podstawowe czynności są prawidłowe.

Skorzystaj z porad specjalisty

Podchodząc do zakupu auta, warto zabrać ze sobą osobę, która dobrze zna się na autach. Pomoc specjalisty będzie szczególnie przydatna laikom, którzy nie potrafią zweryfikować najprostszych rzeczy. Dzięki obecności profesjonalisty maleje ryzyko zakupu auta pod wpływem emocji, co stanowi ogromny błąd. Osoba, która będzie nam towarzyszyć, powinna potrafić na chłodno ocenić faktyczny stan auta i opłacalność zakupu. Do pomocy możemy zatrudnić eksperta, który zajmuje się taką weryfikacją zawodowo. Koszt takiej usługi zamyka się zwykle w przedziale 100-300 zł.

Na jaki model postawić?

Wybierając konkretny model, powinniśmy w pierwszej kolejności zastanowić się nad tym, w jaki sposób auto będzie użytkowane. Inne auto wybierze rodzina z trójką dzieci, a inne osoba, która auto będzie traktować jako środek do przewozu różnego rodzaju materiałów. Ważną kwestią jest też wybór jednostki napędowej. Jeżeli zależy nam na ekonomicznej jeździe, mniejszy silnik będzie dobrym wyborem. Miłośnicy szybkiej jazdy zdecydują się już na coś zgoła innego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ