Jakość spod znaku ,,premium”. Czym powinny się wyróżniać samochody klasy wyższej?

Są piękne i mają swoją cenę. Samochody klasy ,,premium” coraz odważniej podbijają polski rynek, imponując wyjątkowymi walorami estetyczno-użytkowymi. Co w praktyce oznacza termin ,,premium” i z jakimi cechami go utożsamiamy?

Wygląd ma znaczenie

Jak mówi stare przysłowie, książki po okładce oceniać nie warto. W przypadku samochodów luksusowych, wrażenia estetyczne mają jednak o wiele większe znaczenie. Klasa ,,premium” to synonim prezencji i dobrego smaku. Auta tego typu pełnią ważną rolę w biznesie i wielkiej polityce. Stanowią o klasie i stylu – tak, jak dobrze skrojony garnitur.

Większość pojazdów klasy wyższej posiada wyważone, smukłe i eleganckie nadwozia. Często przyjmują kształt sedana, coupé (prym wiodą tu Mercedesy – klasa C czy S), bądź klasycznej limuzyny (np. Audi A8). Wielbiciele większych gabarytów znajdą coś dla siebie wśród aut typu SUV (przykładowo Porsche Cayenne, jeden z najszybszych ,,olbrzymów” w swojej klasie), a osoby lubiące czuć wiatr we włosach, wśród kabrioletów (np. BMW 428i Cabrio).

Wyposażenie wnętrz

Wyposażenie klasy ,,premium” to artystyczny majstersztyk, łączący elementy rzemiosła i nowoczesnych technologii. Poza ręcznie szytymi, skórzanymi obiciami (które stanowią już właściwie standard), znajdziemy tu tak ekskluzywne materiały, jak granit, porcelana, czy lakier fortepianowy.

Luksusowi służą też elementy wyposażenia komfortowego. Chodzi m.in. o wygodne fotele z klimatyzacją i ogrzewaniem, masażerem i automatycznym zapamiętywaniem ustawień. Towarzyszą im najdroższe systemy nagłośnienia oraz systemy ogrzewania postojowego. Nie bez znaczenia są też elementy elektroniki pokładowej, niwelujące ryzyko niebezpieczeństw drogowych (systemy reagowania przeciwwypadkowego, czujniki martwego punktu itp.), a także ułatwiające prowadzenie w szczególnych warunkach (asystent parkowania, asystent jazdy nocnej i in.).

Elementy konstrukcyjne

Co kryje się pod maską i w podwoziu samochodów typu ,,premium”? Rozwiązania techniczne, godne swojej rangi. Każda część i komponent są tworzone i montowane z należytą pieczołowitością, a nawet podpisywane imiennie przez mechaników wielkich koncernów.

Do znaków rozpoznawczych ,,premium” należą wielocylindrowe silniki. Usportowione wersje klasy wyższej to mocne, ultraszybkie limuzyny, które mogą konkurować z niejednym samochodem sportowym. Inny, charakterystyczny element wyposażenia, stanowi system zawieszenia pneumatycznego, zapewniający lepsze właściwości jezdne po nierównych nawierzchniach. A to wciąż tylko wybrane przykłady. Największe marki – jak BMW czy Mercedes – dążą do wprowadzania układów w pełni zautomatyzowanych, wykorzystujących mechanikę i elektronikę auta.

Wiele oblicz, jeden luksus

Jak widać na przytoczonych przykładach, samochody klasy ,,premium” wyróżniają się pod każdym względem, stanowiąc obiekt westchnień wielu miłośników motoryzacji. Klasa wyższa demonstruje swoje luksusowe walory na zewnątrz i wewnątrz pojazdu. Oddziałuje na kierowcę, pasażerów, postronnych obserwatorów, a także na samo auto, które wyposażone w najlepsze układy mechaniczne, pełni swoją służebną funkcję przez długie lata.

O walorach i wyróżnikach klasy ,,premium” mogą przekonać się Państwo naocznie. Wystarczy odwiedzić odpowiedni punkt sprzedaży pojazdów. Tego typu miejscem jest salon samochodów luksusowych Prestige w Sopocie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ