Narzędzia wspomagające zarządzanie flotą

Nowoczesne narzędzia wspomagające zarządzanie firmową flotą stają się coraz częściej niezastąpione nie tylko w dużych, ale również w mniejszych firmach. Takie kwestie, jak na przykład ewidencja samochodów czy kontrola paliwa, realizowane są już przeważnie za pomocą innowacyjnych systemów teleinformatycznych.

Systemy monitoringu pojazdów stają się coraz bardziej zaawansowane i oferują dziś zdecydowanie dużo więcej niż tylko lokalizowanie samochodów. Takie systemy rozbudowywane są o wiele różnych modułów, dzięki którym można zautomatyzować pracę i przeanalizować bardzo dużo danych. Oto przykłady narzędzi, które dostarczają najlepsze firmy z branży monitoringu pojazdów, jak chociażby warszawska spółka SATIS GPS.

1. Ewidencja samochodów

W przypadku dużych flot przechowywanie danych każdego pojazdu w Excelu lub osobnych plikach może być kłopotliwe. Nic dziwnego zatem, że bardzo popularny jest moduł monitoringu GPS, którego zadaniem jest ewidencja samochodów. Takie oprogramowanie przechowuje dane o każdym aucie i umożliwia do nich łatwy dostęp. Do tego można ustawić na przykład alerty o zbliżających się przeglądach lub kończącej się polisie ubezpieczenia.

2. Kontrola paliwa

Wysokiej klasy systemy monitoringu nie mogą się obejść bez narzędzia, które pozwala skutecznie i łatwo kontrolować obieg paliwa w firmie. Łatwe i przejrzyste zestawienie zużytego oraz zatankowanego paliwa pozwala szybko wychwycić wszelkie nieprawidłowości. Dane analizuje zazwyczaj specjalny algorytm, który bierze pod uwagę wiele różnych parametrów i czynników.

3. Obsługa tachografu

Dużym ułatwieniem w pracy Fleet Managerów jest powiązany z systemem monitoringu moduł pozwalający pobierać automatycznie dane z cyfrowych tachografów. Gromadzenie takich danych to obowiązek narzucony przez prawo. Zdalne pobieranie danych ułatwia nie tylko wypełnienie obowiązku prawnego, ale także przyspiesza planowanie pracy poszczególnych kierowców.

4. Optymalizacja tras przejazdu

Ciekawym rozwiązaniem w systemie monitoringu pojazdów jest moduł optymalizacji tras przejazdu. Dzięki niemu można znacznie usprawnić proces planowania tras. Wystarczy wprowadzić odpowiednie dane (np. wielkość i rodzaj ładunku, czas załadunku oraz wyładunku itd.), a system przeanalizuje dodatkowo historyczne trasy i zaproponuje błyskawicznie optymalne rozwiązanie.

Rozbudowany system monitoringu pojazdów, wspierany telematyką, znacznie ułatwia zarządzanie firmową flotą i pozwala skutecznie ograniczać wydatki bez obniżania jakości usług transportowych. Warto wybierać jednak system ostrożnie, stawiając na najlepsze rozwiązania na rynku.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ