Ubezpieczenie zabytkowego samochodu

Rejestracja pojazdu jako zabytkowy wiąże się z pewnymi przywilejami, dlatego żółte tablice są pożądane przez właścicieli takich samochodów. Jedna z korzyści dotyczy preferencyjnych warunków ubezpieczania pojazdu, choć wiąże się to także z potencjalnymi utrudnieniami. Dziś przedstawiamy najważniejsze zasady dotyczące ubezpieczania aut zabytkowych.

Jakie auto może być zarejestrowane jako zabytkowe?

Polskie prawo dokładnie określa, jakie pojazdy mogą zostać zarejestrowane jako zabytkowe, czyli otrzymać specjalne żółte tablice rejestracyjne. Kryteria, które musi spełnić samochód to:

  • wiek przynajmniej 25 lat,
  • zaprzestanie produkcji danego modelu co najmniej 15 lat temu,
  • co najmniej 75% zachowanych oryginalnych części.

Zdarza się, że żółte tablice otrzymują samochody, które nie spełniają wszystkich warunków. Dzieje się tak w przypadku wyjątkowej historii auta, na przykład wykorzystania unikalnych rozwiązań konstrukcyjnych lub udziału w wydarzeniach historycznych.

Dlaczego warto postarać się o żółte tablice?

Posiadacze zabytkowych pojazdów dążą do uzyskania żółtych tablic rejestracyjnych przede wszystkim ze względu na przysługujące im przywileje. Jednym z nich jest możliwość uzyskania wieczystego przeglądu. Drugi dotyczy ubezpieczenia OC. Auta posiadające żółte tablice rejestracyjne nie muszą być ubezpieczone na rok i posiadać ważnej polisy, jeżeli nie poruszają się po drogach publicznych. Jeśli właściciel zdecyduje się na zakup polisy OC, może ona obowiązywać przez okres krótszy niż 12 miesięcy, ale dłuższy niż 30 dni. Krótkoterminowe OC może być rozwiązaniem opłacalnym z finansowego punktu widzenia.

Czy towarzystwo może odmówić ubezpieczenie zabytkowego pojazdu?

Teoretycznie towarzystwo ubezpieczeniowe nie może odmówić sprzedania polisy OC żadnemu właścicielowi legalnie zarejestrowanego pojazdu. Praktyka wygląda nieco inaczej. Niektóre towarzystwa niechętnie ubezpieczają auta zabytkowe i dyktują ich właścicielom zaporowe ceny, aby skutecznie zniechęcić do skorzystania ze swojej oferty.

Auta zabytkowe mogą zostać także objęte ubezpieczeniem Autocasco, chociaż w rzeczywistości jest to bardzo trudne, bo ubezpieczyciele mogą odmówić zaoferowania takiej usługi. Z kolei towarzystwa, które dopuszczają taką opcję, zwykle stosują indywidualną wycenę, która jest dla właścicieli nieopłacalna. Aby wykupić taką polisę trzeba więc wykazać się cierpliwością i regularnie dokonywać kolejnych prób.

Jak znaleźć najkorzystniejszą ofertę?

Znalezienie korzystnego ubezpieczenia dla auta zabytkowego jest nieco trudniejsze niż w przypadku tradycyjnych samochodów. Zasady poszukiwania atrakcyjnej oferty są jednak identyczne. Należy zapoznać się z jak największą liczbą możliwości i poznać propozycje wielu towarzystw ubezpieczeniowych. Obecnie można dokonać tego bez wychodzenia z domu przy użyciu  kalkulatora ubezpieczeniowego KioskPolis. Pod adresem https://kioskpolis.pl/jak-znalezc-najtansze-ubezpieczenie-oc/ przygotowano zestaw wskazówek, jak znaleźć tanie OC nie tylko dla auta. Wystarczy odrobina cierpliwości, aby poszukiwania zakończyły się sukcesem!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ