Odpowiednie przechowywanie opon poza sezonem

Choć na zużycie opon najbardziej wpływa intensywność ich użytkowania – ile, jak często i w jakich warunkach się jeździ – to najłatwiej uszkodzić je poprzez nieodpowiednie przechowywanie. Narażanie gumy na kontakt z różnymi szkodliwymi czynnikami, a także składowanie opon w pozycjach, które mogą wpłynąć na ich odkształcenie nie tylko zmniejsza ich żywotność, ale, co ważniejsze, wpływa na bezpieczeństwo ich użytkowania, a więc jazdy samochodem.

Jak uniknąć ryzyka związanego z uszkodzeniem opon? Przechowując je w odpowiedni sposób. Zanim jednak odłoży się opony na pół roku na regał, należy je wyczyścić. Na rynku dostępna jest bogata gama szamponów samochodowych i to one najlepiej sprawdzą się w myciu ogumienia. W żadnym wypadku nie należy stosować detergentów nieprzeznaczonych do mycia opon! Środki chemiczne w nich zawarte mogą powodować poważne uszkodzenia gumy, z której zrobione są opony. Najważniejsze jest dokładne wypłukanie opon i usunięcie z nich wszystkich “śmieci”, na przykład kamyczków zaklinowanych we wgłębieniach bieżnika.

Wymyte i osuszone opony są gotowe, by odłożyć je… No właśnie, dokąd? Kluczowe w magazynowaniu opon jest miejsce, w którym są one składowane. Powinno to być zamknięte pomieszczenie o stałej temperaturze (od -5 do 25 st. C) i wilgotności nieprzekraczającej 70%. Są to warunki optymalne dla tworzyw, z których zrobione są opony. Ponadto należy zwrócić uwagę, by opony umiejscowione były z dala od źródeł ciepła oraz ozonu, takich jak piece czy akumulatory. Reaktywny ozon może zaburzyć strukturę polimerów tworzących ogumienie, co w konsekwencji prowadzi do uszkodzenia opony.

Równie niebezpieczne są benzyny, oleje, nafty i produkty ropopochodne – jako rozpuszczalniki organiczne mogą bardzo łatwo stopić gumę, z której zrobiona jest opona. Jeżeli zdarzy ci się zalać opony takim płynem koniecznie oczyść je jak najszybciej, a przed ponownym użyciem obejrzyj bardzo dokładnie. Zmiany w strukturze bieżnika, choćby i niepozorne, mogą wpłynąć na zachowanie koła podczas jazdy. Zmniejszona przyczepność jednej lub wielu opon utrudnia sterowanie pojazdem, a także wydłuża drogę hamowania, co znacznie zmniejsza bezpieczeństwo jazdy.

Aby zniwelować ryzyko kontaktu przechowywanych opon z wymienionymi cieczami, warto zastosować specjalne regały lub palety – można kupić je prosto od producenta palet na opony. Pozwalają one umieścić opon choćby i kilkanaście centymetrów nad ziemią, co sprawi, że ewentualne rozlanie się jakiejkolwiek substancji nie zagrozi oponom. Dodatkowo takie regały sprawiają, że opony na pewno ustawione są w odpowiedniej pozycji i zabezpieczone przed odkształceniem. Ułatwiają również przekręcanie opon – czynność, która jest niezbędna, gdy przechowuje się opony bez felg.

Aby jak najdłużej cieszyć się oponami, należy przede wszystkim wiedzieć jak o nie dbać. Warto zapoznać się z ich specyfiką oraz zaleceniami producenta dotyczącymi przechowywania ich poza sezonem. Właściwa konserwacja pozwala uniknąć uszkodzeń i zbyt szybkiego zużycia. A o to przecież chodzi.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ