Jak pokazują statystyki, w Polsce najbardziej nieostrożnie jeżdżą młodzi kierowcy. Co więcej, powodowane przez nich wypadki są najczęściej tragiczne w skutkach. Winę ponosi tutaj zazwyczaj brawura – czyli nadmierna prędkość.

Nie można generalizować, pisząc, że każdy młody kierowca skazany jest na powodowanie wypadków. Zaznacza się jednak, że warto podejmować działania, które będą zmieniać prawo, ale też szerzyć wiedzę wśród młodych ludzi. Bo jak na razie to oni powodują najwięcej zagrożeń drogowych. Wśród najczęstszych przewinień wymienia się te związane z niedostosowaniem prędkości jazdy do warunków panujących na drodze.

Najczęstsze przewinienia młodych kierowców

  • niezachowanie odpowiedniej odległości pomiędzy pojazdami
  • nieumiejętne wyprzedzanie
  • gwałtowne manewry
  • nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu
  • nieprawidłowe zachowania wobec pieszego

Przewinienia te związane są często ze zbyt późnym włączaniem kierunkowskazów, z ignorowaniem znaków oraz pomyłkami na skrzyżowaniach równorzędnych. Co więcej, wiele wypadków drogowych młodych kierowców ma miejsce w czasie wietrznej albo deszczowej pogody. To znaczy w warunkach dalekich od bezpiecznych. Zagrożenia te są więc jedynie pogłębiane przez brawurę. Czemu młodzi kierowcy są często zagrożeniem na drodze? Specjaliści mają na ten temat proste odpowiedzi. Wśród najczęstszych przyczyn wymienia się przede wszystkim brak wyrobionych umiejętności, ale również brak pokory. Młodym kierowcom wydaje się często, że są najsprawniejsi na drodze i ze wszystkim sobie poradzą. U niektórych brawura jest także objawem chęci łamania obowiązujących norm i zasad prawnych. Niestety w grę bardzo często wchodzą również różnego rodzaju używki: alkohol, narkotyki, a także popularne wśród młodych ludzi – dopalacze.

Czy zmiany w przepisach pomogą?

Aby zmienić zagrożenia związane z jazdą młodych kierowców, warto jest postawić na szkolenia, które będą uczyć ich techniki jazdy, jednocześnie przekazując im wiedzę na temat możliwych wypadków. Należy więc podejmować działania, które pokażą kierowcom, że daleko im do „mistrzów kierownicy”. Oczywiście bardzo ważne jest również wprowadzenie odpowiednich reperkusji prawnych za popełniane przewinienia. W celu poprawy sytuacji na polskich drogach, osoby, które odbiorą swoje prawo jazdy 2018, będą obowiązywały zmiany w przepisach. Nowelizacje te dotyczące przede wszystkim tego, że wszyscy nowi kierowcy będą objęci dwuletnim okresem próbnym. W tym czasie będą się doszkalać i przez osiem miesięcy będą jeździć z „zielonym listkiem”. W pierwszych kilku miesiącach będą ich obowiązywać także konkretne limity: prędkość nie wyższa niż 50 km/h w terenie zabudowanym i 80 km/h poza terenem zabudowanym, a na autostradach i drogach ekspresowych – jazda do 100 km/h.

Artykuł powstał we współpracy z autoryzowanym salonem samochodowym Mazda Anndora Kraków https://anndora.mazda-dealer.pl/

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ