Jak zniwelować rysy na lakierze samochodowym

Prędzej czy później na karoserii każdego samochodu pojawiają się rysy. Na szczęście zdecydowaną większą z nich da się usunąć. 

Czy wszystkie rysy na lakierze samochodowym da się zamaskować?

Rdza to jeden z najgorszych wrogów samochodu. Korozja niszczy strukturę metalu, który staje się kruchy i łamliwy. I jeśli pozostawisz rysy na lakierze mogą one zamienić się w ośrodki rdzy. 

Nowoczesny lakier samochodowy zwykle składa się z trzech warstw. Podkład – „techniczna”, warstwa przygotowawcza, która nakładana jest bezpośrednio na metal korpusu. Jego głównym celem jest zapewnienie dobrej przyczepności (adhezji) pozostałych warstw do powierzchni metalu. Farba to substancja składająca się z pigmentu barwiącego i bazy. 

Kolor farby i jej odporność na blaknięcie pod wpływem światła zależą od pigmentu. A baza określa wszystkie inne właściwości farby – przyczepność, twardość i plastyczność powłoki, połysk pomalowanej powierzchni. Aby poprawić właściwości farby, można do niej dodać lakier – takie kompozycje nazywane są emaliami. Nowoczesne lakiery samochodowe produkowane są na bazie wody, najbardziej zaawansowanej technologicznie i przyjaznej dla środowiska.

Lakier to wykończeniowa powłoka ochronna, która nie tylko nadaje nadwoziu dodatkowy połysk, ale także chroni farbę przed wpływami zewnętrznymi. Z reguły powłoka lakiernicza jest grubsza i twardsza niż powłoka lakiernicza. Wszystkie elementy lakieru można nakładać w kilku warstwach z obowiązkowym pośrednim suszeniem każdego z nich. W związku z tym uszkodzenia lakieru dzielą się na trzy typy, w zależności od ich głębokości i ciężkości:

  • Uszkodzenie lakieru bez uszkodzenia pozostałych warstw powłoki.
  • Uszkodzenie lakieru i farby bez uszkadzania bazy.
  • Uszkodzenie lakieru do warstwy metalu.

Aby określić stopień uszkodzenia lakieru potrzeba dobrego oświetlenia i czystego samochodu. Inspekcję należy przeprowadzić w świetle dziennym. Uszkodzenia lakieru są lepiej widoczne na ciemnych i jasnych samochodach: drobne rysy i „pajęczyny” na wierzchniej warstwie lakieru wyróżniają się kontrastowym jasnym odcieniem. Jednak dotykowo są praktycznie niewidoczne – krawędzie uszkodzeń nie będą „ostre”. Dlatego sprawdź korpus, zmieniając kąt widzenia – uszkodzenie może nie być od razu zauważalne.

Ze względu na zniekształcone załamanie światła, uszkodzenie lakieru, szczególnie głębokie, można łatwo pomylić z naruszeniem warstwy. Jest prosty sposób na sprawdzenie tego: zwilż uszkodzenia i sprawdź, czy rysa jest widoczna przez kroplę wody. Jeśli rysa jest wyraźnie widoczna, to dotyka emalii, ale jeśli wada jest prawie niewidoczna i pod kroplą obserwujesz rodzimy kolor samochodu, to tylko lakier jest uszkodzony.

Jednoczesne uszkodzenie dwóch pierwszych warstw powłoki – zarówno lakieru, jak i farby, oprócz opisanej powyżej metody, można również określić dotykowo. Przesuń paznokciem lub palcem prostopadle do rysy. Jeśli takowa występuje – krawędzie będą ostre i będziesz je czuć. Jeśli karoseria jest zagruntowana w kolorze białym lub szarym, uszkodzenia lakieru są zwykle widoczne nawet gołym okiem. Rysy lakieru i niektóre dotykające farby da się zamaskować. Te dotykające bazy – nie.

Glinka do lakieru i inne produkty do auto detailingu

Niektóre rysy można łatwo usunąć bez malowania – poprzez polerowanie ścierne elementu karoserii. Podczas polerowania warstwa lakieru jest równomiernie usuwana do głębokości uszkodzenia. Polerowanie odbywa się za pomocą polerki i kompozycji ściernych o różnym stopniu „chropowatości”. Konieczna jest też glinka do lakieru. Zobacz dostępne produkty na sklep.motogo.pl

Przed usunięciem rysy nie zapomnij dokładnie oczyścić powierzchni z brudu. Jeśli pominiesz ten krok, cząsteczki brudu dostaną się do lakieru, co może jeszcze bardziej zniszczyć powłokę. Należy również zabezpieczyć taśmą papierową części sąsiadujące z rysą, na przykład reflektory lub listwy, aby nie dotykać ich podczas polerowania.

Jeśli uszkodzenie lakieru ograniczało się do lakieru i emalii, metal korpusu nadal nie jest zagrożony. Podkłady fabryczne, choć nakładane cienką warstwą (około 20 mikronów), są bardzo trwałe. Ponadto zawierają składniki antykorozyjne, które chronią samą karoserię. W celu usunięcia drobnych rys na samochodzie lepiej użyć ołówka woskowego dopasowanego do koloru karoserii. Jest to rozwiązanie najtańsze i najłatwiejsze. Pod względem składu takie ołówki oprócz wosku zawierają tylko kolorowe pigmenty i oleje, więc taka powłoka nie utrzymuje się długo.

Zaleca się naprawę zadrapań w temperaturze około 20 stopni. Przed obróbką powierzchnię należy umyć, osuszyć i odtłuścić. Lepka struktura ołówka wypełnia ubytek powstały w wyniku uszkodzenia. Następnie miejsce naprawy należy ręcznie wypolerować miękką szmatką, co sprawi, że pomalowana powierzchnia będzie gładka. Alternatywą dla kredek woskowych są tzw. zestawy do koloryzacji. Mogą składać się z gotowego zestawu emalii i lakieru lub tylko z kolorowej powłoki.

Połączenie masek farby i lakieru ma długą żywotność. Jeśli uszkodzony jest bardzo mały obszar lakieru – np. kilkucentymetrowa głęboka rysa lub mały odprysk, to w celu przygotowania do naprawy wystarczy dokładnie umyć, osuszyć i odtłuścić fragment lakieru.

[Głosów:1    Średnia:4/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ