Na czym polega kalibracja kluczy dynamometrycznych

Jeśli chodzi o klucz dynamometryczny 1/4 możemy znaleźć bardzo dużo informacji w sieci. Jest masa opisów, artykułów oraz przeróżnych porad na forach internetowych. Sprawdźmy na czym polega kalibracja kluczy dynamometrycznych oraz dlaczego jest taka istotna.

Klucz dynamometryczny z certyfikatem

Gdy chcemy przykręcić śruby wystarczy zwykła nasadka, klucz, czy też innego rodzaju narzędzie. W znacznej większości przypadków robimy to z wyczuciem własnym. Problem jest jednak taki, że niestety „wyczucie” to nie dla każdego jest identyczne. O ile przy skręcaniu prostych stalowych konstrukcji, takie dokręcenie można rzeczywiście wykonywać ile tylko mamy siły w rękach. Jednak przy innych materiał należy wybrać pod uwagę wiele innych czynników. Doprowadzić to może nas do wielu bardzo poważnych problemów. W takiej sytuacji będzie niezbędny klucz dynamometryczny 1/4.

W obecnych czasach, coraz większy nacisk kładziemy na dobór materiałów do konstrukcji nowoczesnych.Ma być zgrabnie, lekko oraz estetycznie. Produkowane są nowe stopy metali, które wyróżniają się łatwością w obróbce i lekkości, jednak nie są one wytrzymałe na „punktowy nacisk”. Świetnym przykładem takich materiałów jest aluminium, jak i jego stopy, tworzywa sztuczne, inne nieżelazne metale oraz kompozyty, włókna węglowe oraz wiele innych materiałów nowoczesnych. Łączenie materiałów tego typu przy pomocy śrub musi odbywać się z bardzo dużą precyzją nawet określoną do niutonometra dziesiętnych.

Kalibracja kluczy dynamometrycznych

Jak zatem skalibrować klucz dynamometryczny 1/4? Zróbmy znak z tytułu klucza na środku samego końca napędu. Zmierzmy odległość od tego znaku do miejsca, w którym trzymałbyś normalnie klucz ręką i zaznaczmy tam drugi znak, czy też linię.Określmy odległość pomiędzy dwoma znakami. Zaciśnijmy główkę kwadratową w imadle bez zabezpieczenia innych części klucza. Przesuńmy uchwyt do poziomej pozycji. Dopasujmy moment dokręcenia do uzyskanego ustawienia odległości w krokach 2 x 9 kilogramów. Zawieśmy ciężarek o wadze dziewięciu kilogramów w punktach oznaczonych w krokach 1 i 2.

Jeśli usłyszymy kliknięcie narzędzia, to podnieśmy ciężarek i powoli się przesuwajmy w kierunku głowicy, aż ustanie kliknięcie. Zastosujmy znak warunkowy i powtórzmy procedurę, aby potwierdzić to. Jeśli na samym początku nie słyszymy kliknięcia, to odsuńmy ciężarek dalej od główki klawisza, aż go usłyszymy. Zastosujmy znak warunkowy i powtórzmy procedurę, aby móc to potwierdzić. Sprawmy, aby znak był ważniejszy po potwierdzeniu punktu dwa lub też trzy razy. Zmierzmy odległość pomiędzy główką kwadratową a punktem kliknięcia. Jest to wartość kolejna, która wymagana będzie do równana kalibracji. Aby móc znaleźć rzeczywistą wartość obrotowego momentu, pomnóżmy odległość przez dziewięć kilogramów.

Należy użyć wzoru Ta = Ts x (D1 /D2). Te wartości wprowadźmy do równania, zastępują TA za przyłożony obrotowy moment. Ts to ustawienie momentu, D1 odległość z kroku 2, a D2 za ostatnią odległość znalezioną. Sprawdźmy kilka razy liczniki i dostosujmy klucz dynamometryczny 1/4. Pamiętajmy, że ważną odległością jest odległość od środka napędowej głowicy do miejsca zawieszenia ładunku. Nie ma to niczego wspólnego z wygodnym uchwytem. Jednostką miary jest kgm. W tym przypadku ramieniem sił jest odległość od środka głowicy napędowej do samego miejsca podwieszenia ładunku. W związku z powyższym, zawieszając ładunek 0,3 metra od osi napędowej głowicy i ważący 9, nakładamy 9 kilogramów x 0,3 metra na napędową głowicę, a więc 6,1 kgm.

W przypadku zawieszenia od linii środkowej głowy 0,15 m, otrzymamy 3 kgm. Podczas wykonywania tychże czynności rekojeść klucza powinna być oczywiście równoległa do podłogi, ale dla pomiarów dokładniejszych musimy wziąć pod uwagę ciężar dodatkowy samego obrotowego klucza, mierzony od punktu zawieszenia. Jeśli nie mamy wagi, jest to zwykłe 0,9 kilogramów dla funtowych kluczy oraz 0,45 kilogramów dla kluczy calowo-funtowych.

Kalibracja to niezbędny krok w zapewnieniu wydajnego oraz prawidłowego działania przyrządów. Kalibracja gwarantuje, że przyrządy podają odczyty dokładne. Kalibracja jest określeniem oraz dokumentacją różnic pomiędzy odczytami przyrządu a odczytami pomiarowego wzorca. Po tym z reguły następuje wymiana narzędzia.

Tenże proces pokazuje, czy wartości się mieszczą w zakresie dopuszczalnym dla konkretnej aplikacji. Gdy zastanawiamy się czy kupić klucze dynamometryczne 1/4, to wiedzmy, że będzie to nasza najlepsza decyzja. Powyższe informacje na pewno rzuciły nam całkiem inne spojrzenie na kwestię kluczy dynamometrycznych.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ