klimatyzacja samochodowa

Samochód latem potrafi nagrzać się do 60 stopni Celsjusza. Jazda w taki wnętrzu grozi dekoncentracją i udarem słonecznym. Bez klimatyzacji ciężko było by podróżować autem, jednak wymaga ona, jak każde mechaniczne urządzenie, odpowiedniej eksploatacji i właściwego serwisowania.

Kiedy pojawi się problem

O nadchodzących kłopotach możemy się zorientować wcześniej – nieświeży zapach wydobywający się z kratek wentylacyjnych lub zaparowane szyby pomimo włączonego nawiewu świadczą o niedomaganiu klimatyzacji. Mogą pojawić się nieprzyjemnie dźwięki po włączeniu urządzenia. Nie można ich lekceważyć. W instalacji mogą się rozwijać działające alergicznie drobnoustroje, zaś samo urządzenie może wymagać gruntowej naprawy.

Jak często sprawdzać?

Raz na rok warto odwiedzić profesjonalny zakład zajmujący się serwisem klimatyzacji. Fachowcy wymienią filtr osuszający i uzupełnią czynnik chłodzący w instalacji oraz sprawdzą jej szczelność. Cena takiej usługi oscyluje w granicach 200zł. Zaniedbanie tych czynności może narazić na nas na uszkodzenie sprężarki, a jej wymiana może kosztować nawet 2 000zł. Jeżeli parkujemy w zadrzewionej okolicy, a samochód eksploatujemy w dużym mieście, wymiany filtrów i czyszczenie kanałów doprowadzających powietrze i odprowadzających skropliny powinniśmy dokonywać dwa razy w ciągu roku.

Prawidłowa eksploatacja.

W upalne dni przed włączeniem klimatyzacji w nagrzanym samochodzie dobrze jest go przewietrzyć. Ułatwi to pracę urządzeniu i lekko je odciąży. Nawet zima warto raz w tygodniu włączyć „klimę”, aby zachować sprawność kompresora i całej instalacji. W deszczowe dni chłodne powietrze również będzie naszym sprzymierzeńcem- osuszy parujące szyby, a jeżeli deszcz pada w lato- przyjemnie schłodzi wnętrze.

Warto używać specjalnych preparatów do usuwania nieprzyjemnych zapachów z klimatyzacji. Ich działanie odświeża instalację, nie są kłopotliwe w stosowaniu. Wystarczy włączyć nadmuch na najwyższy bieg i otworzyć spray z substancją, a następnie odczekać kilka minut. Preparaty te mają tez działanie przeciwgrzybiczne.

[Głosów:2    Średnia:4.5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak dobrze dobrać wycieraczki?
Następny artykułDobry kask na motor
Redakcja ASmoto.pl

Motoryzacja uzależnia, mnie na pewno! Od lat pasjonat, a od niedawna rajdowiec amator.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ