Umowa kupna i sprzedaży samochodu jest bardzo ważnym dokumentem, bez odpowiedniego jej wypisania nie jest często możliwe zarejestrowanie nabytego pojazdu. Dlatego też z pewnością warto wiedzieć, co powinna zawierać umowa kupna sprzedaży auta, aby uniknąć problemów podczas dalszego jego użytkowania i rejestracji.
Wzór umowy kupna sprzedaży auta
Obecnie bez problemu można znaleźć bardzo wiele wzorów umów tego typu, które należy jedynie odpowiednio wypełnić w momencie zakupu auta. Jednak na wiele elementów trzeba zwrócić baczną uwagę, przede wszystkim na ich właściwe spisanie. Dzisiaj niemal każdy wie, jak wygląda umowa kupna sprzedaży samochodu, jednak nie każdy wie na jakie elementy należy zwrócić baczną uwagę.
Jakie dane zawrzeć w umowie kupna sprzedaży samochodu?
Przede wszystkim dane kupującego i sprzedającego. Powinny być one zgodne z danymi w dowodzie osobistym, a w przypadku sprzedającego również z danymi zawartymi w dowodzie rejestracyjnym. Często bywa tak, że ktoś sprzedaje samochód zanim przerejestruje go na siebie. w takim przypadku na umowie to jego dane powinny być wpisane jako sprzedającego, jednak należy zwrócić uwagę na to, aby sprzedający przekazał wszystkie umowy sprzedaży od osoby wpisanej w dowodzie rejestracyjnym do chwili transakcji. Na umowie powinny znaleźć się dane takie jak imię i nazwisko adres jak również numer PESEL zarówno sprzedającego jak i kupującego. Jeśli w dowodzie rejestracyjnym samochodu wpisano więcej niż jednego właściciela, dane wszystkich powinny znajdować się na umowie jak również osobiście powinni oni ją podpisać.
Ważna jest także część dotycząca samochodu i jego danych. Najważniejsze jest poprawne wpisanie numeru nadwozia, czyli tak zwanego numeru VIN. Powinien on być zgodny nie tylko z danymi zawartymi w dowodzie rejestracyjnym, kupujący powinien również sprawdzić, czy jest on zgodny z numerem naniesionym na nadwoziu samochodu. W danych samochodu powinien się znaleźć również numer rejestracyjny samochodu oraz rok jego produkcji.
Co kupujący auto powinien otrzymać od sprzedającego?
Kupujący powinien otrzymać od sprzedającego dowód rejestracyjny oraz tak zwaną kartę pojazdu. Jeśli któryś z dokumentów uległ zagubieniu, transakcja może być przeprowadzona, jednak niezbędne jest oświadczenie sprzedającego o zagubieniu tych dokumentów. Kupujący powinien również sprawdzić czy samochód posiada ważną polisę ubezpieczenia OC. W umowach standardowo zazwyczaj umieszcza się formułę o zapoznaniu przez Kupującego ze stanem technicznym pojazdu, dlatego wszelkie usterki najlepiej wypisać na umowie, aby nie było wątpliwości w późniejszym czasie. Umowa powinna być sporządzona w dwóch identycznych egzemplarzach, a jeśli auto ma współwłaścicieli – w ilości odpowiedniej, aby każdy posiadał swoją kopię.