O tym powinien pomyśleć każdy kierowca samochodu, ponieważ nie zawsze sam jesteś w stanie przewidzieć i przeciwdziałać nieuważności i nieroztropności innych uczestników ruchu. Właśnie dlatego czasami trzeba pomyśleć również za innych i przygotować się na wszelkie ewentualności, które mogą mieć miejsce na drodze. Poza swoim doświadczeniem, umiejętnościami i rozwagą, trzeba również zadbać o kilka innych aspektów, które omówimy po krótce w poniższym artykule.

Bezpieczny samochód

Wcale nie chodzi nam o najnowszej generacji modele, które posiadają niezliczoną ilość poduszek powietrznych oraz dodatkowych zabezpieczeń, choć z pewnością mają one spore znaczenie i okazują się bardzo przydatne. Jednak czasami wystarczy po prostu regularnie dokonywać przeglądów technicznych, które mogą w miarę wcześnie zasygnalizować nam jakiekolwiek zmiany w mechanizmie pojazdu, a co za tym idzie również pozwolą zawczasu naprawić i usunąć całkowicie usterkę. W przeciwnym razie to właśnie układ mechaniczny może zawieść w trakcie jazdy i spowodować wypadek.

Warto również wspomnieć o systemie alarmowym eCall, który został już zatwierdzony i ma pojawiać się w Polsce już od 1 kwietnia 2018 roku. Zatem każdy samochód wyprodukowany po 31 marca, który otrzyma już homologację powinien posiadać w swoim wyposażeniu również tą funkcję. Jest ona bardzo przydatna, a niekiedy może nawet pomóc uratować komuś życie, gdyż po każdym uaktywnieniu poduszki powietrznej automatycznie wysyłana jest wiadomość do służb ratunkowych, gdzie podane zostają współrzędne lokalizacyjne dzięki nadajnikowi GPS, a także ilość poszkodowanych osób w samochodzie za pomocą specjalnych czujników w siedzeniach. System eCall obejmuje również kartę SIM, która połączy kierowcę w dyspozytorem ratownictwa, a w przypadku, gdy nie będzie żadnej reakcji ze strony pasażerów natychmiast wysłana zostanie karetka, policja oraz straż pożarna na miejsce wypadku.

Ubezpieczenie AC i OC

To równie ważna kwestia, która pomoże Ci rozwiązać problem po spowodowaniu wypadku albo uczestniczeniu w nim. Mamy zatem dwa rodzaje ubezpieczenie, gdzie wyłącznie OC jest obowiązkowe. Ubezpieczenie od Odpowiedzialności Cywilnej posiada dla każdego ten sam zakres, aczkolwiek oferty mogą różnić się między sobą ceną. Jego zastosowanie ma głównie na celu zabezpieczenie poszkodowanych, gdy Ty spowodujesz kolizję. Wówczas ubezpieczyciel zajmuje się likwidacją szkody oraz wypłaca należne odszkodowanie, gdzie Ty już nie musisz się o nic martwić.

Natomiast Autocasco jest polisą dowolną, gdzie ubezpieczyciele mogą oferować zróżnicowany zakres pakietów. Przy AC ochronie podlegają szkody powstałe w wyniku:

  • kolizji z innymi pojazdami, osobami, przedmiotami czy zwierzętami;
  • zniszczeń dokonanych przez osoby trzecie albo siły natury;
  • zdarzeń losowych;
  • niekiedy kradzieży pojazdu albo jego wyposażenia.

Jednak wszystkie te szkody muszą być zawarte w Twoim AC, dlatego dobrze zastanów się nad ofertą i wybierz dla siebie najdogodniejszą.

Kamerka samochodowa

Ostatnim elementem, który może okazać się decydujący w przypadku kolizji, gdzie sprawca nie jest znany, ze względu na brak świadków albo niejasne okoliczności wypadku, są właśnie Smartcams kamerki do samochodu. Ich zastosowanie może być naprawdę uniwersalne i bardzo kompleksowe, aczkolwiek najważniejszą ich funkcją jest możliwość zarejestrowania momentu zderzenia, gdzie zawsze można na nowo odtworzyć film i sprawdzić, który z kierowców popełnił błąd. Materiał filmowy bardzo często przyspiesza całą procedurę ustalenia osoby odpowiedzialnej za spowodowanie zniszczeń, dzięki czemu sprawa może wyjaśnić się o wiele szybciej. Co więcej, dzisiejsi producenci zapewniają pewność, że zarejestrowany film zostanie od razu zapisany i utrwalony na urządzeniu, gdzie następnie będzie można dokładnie przewinąć czy zastopować w odpowiednim momencie. Polecamy każdemu kierowcy ubezpieczyć się na wszelki wypadek w kamerkę samochodową, która może nawet zarejestrować moment niszczenia Twojego auta przez osoby trzecie. Jest wiele takich sytuacji, które mogą zostać prędko rozwiązane za pomocą kamerek.

[Głosów:2    Średnia:4.5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ